İhanet Ve İntikam

182 0 admin
Chat Odaları Genel Sohbet Odaları 24 Aralık 2020, Perşembe

Rasulullah (s.a.v.) buyuruyor ki:

 

“Verdiği sözü bozan her hain, kıyamet günü boynuna sancakla tanıtılıp rezil edilir.”

 

Hain olan her insanın kıyamet, günü, eline “bu falanca kimseye aittir” yazılı bir sancak verilir. Yaptığı hainliği simgeleyen sancakla bir¬likte tüm insanlara teşhir edilip rezil ve rüsva kılınır.

 

Sohbet odaları, sohbet siteleri, chat ortamında ki; insan topluluklarının bir çoğu ‘ihanet’ denen duyguya uğramış acısı vardır.

 

”Sokak lambası gibi olma Ey yar.. Kime yandığın belli olsun” demiş ( Necip Fazıl ) Üstad.

 

Sadakatsizlik ve ihanet’e uğramak kadar acı bir duygu yoktur sanırım..İhanet ”ikili ilişkiler de, her iki taraf için de travmatik bir olaydır ” deniyor.

 

İntikam sonrası hayata bakış açınız nasıl olur..? Bu soru ardına gizLenen zincirleme kişi yada kişiler tüm bu sorular içinde, yoğrulduklarıda aşikar.İhanette uğrayan kişiler, içindeki fikir ve düşüncelerin kilometrelerce ucu bucağı sonu belirsiz bir boşlukta olduklarını ve bundan kurtuluşun olmadığı kanatine varırlar..

 

Olayın tek gerçekliği İnsanoğLu’nun varoLuşundan beri, ihanet duygusu hali hazırda devam etmekte..Sistematik bir şekilde, kirlenmeye devam ettiği kanısındayım.İhanet zihnen, bedenen, kalben, ruhen vb. olmakta birlikte bir çok örnek gösterilebilir. Fakat intikam tatlıdır ve intikam amacıyla yapılan eylemlerde karşılaştığımız bir durum.

 

İhanette Uğrayan İntikam Almalımıdır.?

 

Hiç kimse ihanete uğramaktan hoşlanmaz. Ancak herkesin ihanete uğradığı bir hikayesi mutlaka vardır. İhanetin küçük yada büyüğü olmaz. Yapılan araştırmalara göre, Bazı kesimlerde, intikam almak yerine affetmek sadeleştirmek ve unutmak diyorlar. Kimine göre ise; içgüdüsel şekilde ruhunu rahatlatmak adıda bu eylemi gösteren kişilerin fazla oldukları söylenmekte.

 

Her iki kategorideki insanlar mantıklıdır fakat aşırıya kaçmamak adına yapılan intikamlar kişiye göre zaruri görülsede, kişi bu eylemi gerçekleştirmeği sürede, kendini mutsuz, huzursuz, değersiz ve özgüvensiz biri olarak dışlandığını hissedecektir..

 

Aslında bu duygu ve hislere kapılmak, davranışlarımızda ve kişisel benliğimizi işleyiş biçimlerinde değişikliğe yol açabilir. Daha emin atmak adına sizi anlayacak insanlar ile tanışın. Kendi fikir ve bakış açılarınıza güvenin. Duygusal benliğinizi elinizden kaçırmayın.İntikam hissinizi beyninizin merkezine yerleştirip sebep aramayın. Haz ve Tatmin duygunuzu köreltmek için mücadele verin. İntikam duygusundan arının ve bunun size hiçbirşey kazandırmayacağını dikkate alın!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir