IRC Platformu Nedir ? Nasil Yönetilir ?

808 0 admin
Chat Odaları Genel Sohbet Odaları 29 Aralık 2020, Salı

IRC, ingizlizce karşıtı;Internet Relay Chat olup, Türkçe’de ise İnternet bağlantısı ile yapılan internet tabanlı Sohbet edilen ve sadece yazılı konferasların yapıldığı bir protokoldur. IRC protokolu için kullanılması ve bu protokole uygun şekilde devam ettirilmesi için yapılan çalışmaların yanı sıra binlerce sunucu oluşup, kanal mantığı ile sunulan Chat ortamları doğmuştur.

1988 yılında Finlandiyalı Jarkko Oikarinen tarafından geliştirilerek başlatılan IRC, Internet Real Chat ( eş zamanlı internet sohbeti ) baş harflerinden oluşup, çalışma şekli IRC, TCP/IP ((Transmission Control Protocol/Internet Protocol) (İletim kontrol protokolü/İnternet Protokolü)) Ağ protokolüne uygun olarak çalışır Siz IRC severlere sınırsız sohbetin keyfini sunmaktadır.

IRC’de yönetim sunucuları, kanal ve sunucu olarak iki bölüme ayırmış ve iki farklı yönetim şekliyle yönetilmektedir.

Sunucularda ki Kanal yönetim şekli %(Half-Operator), @(Operator), &(Super Operator), ~(Founder) olarak yönetilirler. Sonrasında gelen &,@ ve %’lar gelmektedir. Bu rütbelerde, yetkiler değişmektedir.

 

Bir Sunucudaki Yönetim Şekli

Sunuculardaki, User’lerin ( kişilerin ) bütün kanallar ve yönetimi iyi tanıması gerekmektedir. Bu departmanda olan kişi yada kişilerin yetkileri tüm sunucuda etkilidir. Sohbet ortamında ki siz değerli kullanıcılarımızın yönetim departmanları iyi bilmeli ve gerektiği yerde yardım istemekten çekinmemedir. Sunucudaki yetki sıralaması şu şekilde bilinmekte olup yönetilmektedir.

Root Admin (Genelde sunucunun sahibidir, ayrıca özel bir şifre ile tüm yetkilere sahiptir.)

Network Admin (Root Admin’den sonra gelen, en üst yöneticidir. Tüm sunucudan sorumludur.)

Services Admin (Servisler üzerinde yüksek erişime sahip olan kişilerdir.)

Server Admin (Sunucu yöneticisidir.)

Co-Admin (Her sunucuda bulunmayabilir, genelde yardımcı görevlilerdir, kısıtlı yetkilere sahiptirler.)

IRCOp (En kısıtlı erişime sahip yöneticidir.)

 

IRC Chat

Sonuç olarak IRC chat yapılan sunucularda ki kullanıcıların, bu yönetim şemasında oluşturulan ve görev alan yönetim kadrosuyla heran 7/24 kesintisiz irtibatta geçip güvenilir bir sohbet ortamında yazılı sohbet yapmaları sağlanmaktadır. IRC platformu içinde ki, her bir kullanıcı sohbet kanallarında hem eğlenip hemde yazılı şekilde sohbet edebilme imkanı bulup, konuşmaların kim yada kimler tarafından yönetildiğini uslup ve kişisel hakları tahrik edici söylemlerin olmadığı bir ortamın içinde düzeyli bir sohbet imkanını bulabilmektedir.

Bu imkanlar dahilinde IRC dünyasında sizde bir yer edinebilme adına ( sunucu adı ) adresine giriş yaparak kaliteli bir sohbet platfomunda yer alabilirsiniz. (sunucu adı ) ailesi olarak Hoş ve güzel sohbetler dileriz..

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir