Morbid Obezite Nedir ?

232 0 admin
Chat Odaları Genel Sohbet Odaları 23 Aralık 2020, Çarşamba

Morbid obezite: Halk arasında aşırı şişmanlıktan kaynaklanan, vücutta aşırı derecede yağ birikimi sonucu, insanın yaşam kalitesini düşüren ve ölümcül problemleri de ardından getirebilen obezite (owerweight)’den daha büyük bir risk taşıyan Morbid Obez ( ölümcüL obez ) demektir..

.

Morbid obezite bir insanın yaşam kalitesini son derece etkilediği gibi, ruhsal durumunda da aşırı derecede probleme yol açmaktadır.. Sağlık sorunları ile karşılaşmaları da fazlasıyla mümkündür.. Morbid obez olan insanların şeker hastalığı ( tip 2 diyabet ), hipertansiyon, uyku apnesi ( uyku bozuklukları ), iskelet sisteminde rahatsızlıklar ve cinsel hayatında sıklıkla görülen sorunlarla karşılaştığı bilinmektedir..

.

Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO-World Health Organization) obezite hastalarına bazı kriterler koymuştur..Vücut Kitle Endeksi ( VKİ )’ne göre şişmanlık sınıflara ayrılmıştır ve bu çok basit bir hesaplama ile sizin obez yada aşırı obez olduğunuzu anlamanız mümkündür..VKİ hesaplarına göre vücut kitle endeksinin 40 üzeri olması demek Morbid Obezite (Ölümcül obezite) kabul edilmektedir..

.

Son yıllarda çağın hastalığı olan Morbid Obezite Hastalığı, ülkemizde malesef hiç de iç açıcı bir durumda değildir..Günden Güne artan aşırı kilo problemleri ile insanların yaşam kalitesi düşmektedir..Batı toplumlarında fazlasıyla görülen obeziteye Bakanlığımız el atarak, Sağlık kuruluşlarımızda diyet ve beslenme konusunda fazlasıyla insanlarımızı bilinçlendirmek adına seminerler vermektedir..Daha bilinçli bir toplum olmak adına bu son derece vahim durum olan Morbid obezite’ye karşı savaş açmış bulunmaktadır..

.

Tıbbi çalışmalarda Obezite ile büyük aşamalar kaydedilmiştir.. ”Bariatrik Cerrahi ” ( Obezite Ameliyatı ) günümüzde yaygınlaşarak insan hayatını kaliteli hale getirmiştir..

.

Mide küçültme ameliyatı hakkında çok bilinçli bir toplum olmadığımız için, hala insanlarımızın bu konudaki kaygıları gözlemlenmektedir..Halk arasında Tüp Mide ( Sleeve Gastrektomi ) en basit anlatımıyla, midenin %80’e yakın bir kısmının alındığı bir Cerrahi operasyondur ve midenin görünümü bir muz şeklini almaktadır..

.

ikinci bir diğer Cerrahi operasyon ise Gastrik Bypass Ameliyatıdır.. Bu ameliyatın temel unsuru ise yenen gıdaların tam sindirilip yağa dönüşmeden hemen dışarı atılmasıdır..Her iki Cerrahi ameliyatta da Laparoskopik işLem uygulanmakta olup hali hazırda Uzman Cerrahlarımız tarafından yapılmakta ve insan yaşam kalitesi en yüksek düzeye çıkartılmaktadır..Bu Cerrahi operasyonlarındaki Hayati tehlike %1-2 civarıdır..Fakat sonuçlar insan hayatının ne kadar kalitesinin arttığı yönündedir..Bu bakımdan da Obezite Cerrahisi önerilebilen bir yöntemdir..

.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir