Üç Ayların Dinimizde Önemi

Üç Ayların Dinimizde Önemi

139 0 admin
Genel Sohbet 15 Şubat 2021, Pazartesi

Üç Ayların Dinimizde Önemi

Recep Ayı,Şaban Ayı,Ramazan Ayı,Üç Ayların Fazileti, Üç Ayların Dinimizde Önemi,sohbet chat sitelerimiz Türkiye sohbet siteleri olarak dünya genelindeki Türk vatandaşlarına her konuda hizmetler verdiği gibi Dini konularda,İslami konularda sizlerle bilgiler paylaşmakta ve sitelerimiz içerisinde Din ve İslam üzerine sohbetler yapılmakta,sitelerimiz seviyeli sohbet sitesi olarak her konu hakkında bilgi paylaşımlar yapılan chat sohbet sitesidir.

İçinde bulunduğumuz henüz yeni başlamış mübarek üç aylar nedeni ile her gün yazdığımız makalelerimizde bugün Dinimizde önemli yeri olan Üç Aylar hakkında bilgiler verilecektir.öncelikle Dünya genelindeki Müslüman aleminin tamamının Bu mübarek aylarını kutlamak isteriz.

Ellerin semaya, dillerin duaya, gönüllerin mevlaya yöneldiği mübarek üç aylarınızı kutlar, hayırlara vesile olmasını dilerim. * İlahi esintilerin kalpleri okşadığı, bir anın bir asra bedel olduğu bu aylarda dualarda birleşmek dileğiyle, Üç aylarınız mübarek olsun.

Üç Ayların Fazileti Ve Önemi

Allah kendisine yakınlaşmamız için fırsatlar yaratmıştır. İşte o fırsatların en önemlilerinden bir tanesi her anında sağnak sağnak rahmetin yağdığı üç aylardır. Üç aylar tesbihi ile duası ile orucu ile namazı ile kişinin Rabbi ile irtibatını kuvvetlendirdiği aylardır.

Efendimiz (sav) “Recep Allah’ın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetimin ayıdır.” Buyurarak hem üç ayların hangileri olduğunu hem de bu ayların önemini bizlere bildirmiştir.

Üç Aylar, Rahma,an olan Allah’ın rahmetinin sağanak sağanak yağdığı aylardır. Bereket ve feyzinden istifade etmesini bilenler, bu aylardan büyük kazançlar elde ederler. Bu bakımdan üç ayların kıymeti pek büyüktür. Ahiret sermayesinin artmasına vesile olan kudsî aylardır.

Üç Aylar’da önemli nafile ibadetlerden biri oruçtur. Recep ve Şaban aylarının tamamının oruçlu geçirilerek Ramazan ile birleştirilmesi “Üç Aylar Orucu” şeklinde adlandırılır. Ramazan ayında kasten bozulan oruçtan dolayı yerine getirilmesi gereken iki aylık kefaret orucunun Recep ve Şaban aylarında tutularak böylece Üç Aylar’ın oruçlu geçirildiği de görülmektedir.

Üç aylar orucu olarak bilinen bir oruç olmasa da Recep, Şaban ve Ramazan aylarını içinde barındıran mübarek üç aylarda oruç tutmak peygamberimizin önemle üzerinde durduğu ibadetler arasında yer almaktadır.

Ramazan ayında oruç tutmak Allah’ın Müslümanlara farz olan bir emri olmakla beraber, Recep ve Şaban aylarında oruç tutmak peygamberimizin Ramazan ayına hazırlık amacıyla yapmış olduğu bir sünnetidir. Orucun yanında üç aylar tesbihi ve nafile ibadetleri de artırmamız gereken aylardır. Oruç tutacak olan kardeşlerimizin bu ibadetlerine de dikkat etmeleri gerekir.

Bizler de Ramazan-ı Şerif için bir hazırlık dönemi olan Recep ve Şaban aylarını çok iyi değerlendirmeli, eskiyen imanlarımızı tazeleme adına adım atmalı, tevbe kapıları her daim açık olan Rabbimize yönelmeliyiz. Hazırlığımızı ne kadar iyi yaparsak o ölçüde karşılık alabiliriz.

Günahlarımızdan, dünyanın kirlerinden arındığımız, kalbimizin taze imanla canlandığı, rahmetten gereğince faydalandığımız, gafletten kurtulup dirilişe geçtiğimiz, kendimiz, ümmetimiz adına hayırlara vesile olduğumuz aylar olması duasıyla.

 Üç Ayların Dinimizde Önemi

 Üç Ayların Dinimizde Önemi

Sohbete Giriş İçin Tıkla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir